با توجه به برگزاری دوره آموزشی نرم افزار عوارض خودرو شهرداری استان تهران به اطلاع دفاتر مشارکت...
تاريخ درج خبر : يكشنبه ١۵ آذر ١٣٩۴
به اطلاع کلیه دفاتر پیشخوان دولت سراسر کشور میرساند،با توجه به اتمام فاز اولیه سامانه متمرکز...
تاريخ درج خبر : سه شنبه ١٠ آذر ١٣٩۴
به اطلاع کلیه دفاتر پیشخوان دولت استان تهران که کلاس های آموزشی صدور کارت بهداشت را با موفقیت...
تاريخ درج خبر : پنج‌شنبه ٠۵ آذر ١٣٩۴
پیرو اطلاعیه قبلی با توجه به درخواست تعدادی از دفاتر استان تهران و به جهت لزوم طی دوره برای...
تاريخ درج خبر : شنبه ٣٠ آبان ١٣٩۴
نظر به عدم آشنایی تعدادی از دفاتر در حوزه خدمات مرزنشینی که منجر به بروز مشکلاتی در راستای ارائه...
تاريخ درج خبر : يكشنبه ٢۴ آبان ١٣٩۴
دفاتر محترم پیشخوان دولت می توانند در این فراخوان ثبت نام نمایند.
خدمات
تجارت الکترونیک
رابطه بین تکنولوژی و تجارت رابطه ای مستقیم است، بدین ترتیب که اختراع و پیشرفت یک تکنولوژی، پنجره ای جدید رو به دنیای تجارت جهانی باز نموده و زمینه رونق آن را فراهم می آورد. اینترنت و دنیای مجازی به عنوان یکی از پیشرفته ترین تکنولوژی های امروز، نه تنها شامل این قاعده بوده بلکه گامی متفاوت را در تجارت ایجاد نموده که خود شاخه ای از تجارت به نام تجارت الکترونیک محسوب می شود.
چهارشنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٢

تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک، انجام کلیه فعالیت‌های تجاری با استفاده از شبکه های ارتباطی کامپیوتری و به ویژه اینترنت است. تجارت الکترونیک به نوعی تجارت بدون کاغذ است. به وسیله تجارت الکترونیک، تبادل اطلاعات خرید و فروش و اطلاعات لازم برای حمل و نقل کالاها با زحمت کمتر و تبادلات بانکی با شتاب بیشتر انجام خواهد شد. همچنین شرکت‌ها در چارچوب تجارت الکترونیک علاوه بر ارتباط با مشتریان، می‌توانند با سایر شرکت‌ها نیز در ارتباط باشند. در واقع تجارت الکترونیک فعالیت‌های گوناگونی از قبیل مبادله الکترونیکی کالاها و خدمات، تحویل فوری مطالب دیجیتال، انتقال الکترونیکی وجوه، مبادله الکترونیکی سهام، طرح‌های تجاری، بازاریابی مستقیم و خدمات پس از فروش را در بر می‌گیرد.

تجارت الکترونیک در ایران:

رابطه بین تکنولوژی و تجارت رابطه ای مستقیم است، بدین ترتیب که اختراع و پیشرفت یک تکنولوژی، پنجره ای جدید رو به دنیای تجارت جهانی باز نموده و زمینه رونق آن را فراهم می‌آورد. اینترنت و دنیای مجازی به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های امروز، نه تنها شامل این قاعده بوده بلکه گامی متفاوت را در تجارت ایجاد نموده که خود شاخه ای از تجارت به نام تجارت الکترونیک ( (E-Commerceمحسوب می‌شود.

برخی از مزایای استفاده از خدمات الکترونیک به شرح زیر است:

 • کمک به توسعه کیفی دفاتر در کنار توسعه کمّی آن‌ها.
 • معافیت ۳ ساله دفاتر از پرداخت مالیات و شمول کارگاه های زیر ۵ نفر در پرداخت حق بیمه دفاتر
 •  ارایه تسهیلات مشارکتی کم بهره جهت خرید مکان و استاندارد سازی محیط دفاتر در کشور
 • تبدیل هرچه سریع‌تر کلیه دفاتر موجود به دفاتر پیشخوان خدمات دولت
 • تسریع در ارایه و واگذاری خدمات به شبکه عظیم دفاتر پیشخوان دولت
 • قاطعیت در اجرای قوانین برنامه پنجم توسعه و آیین نامه های ابلاغ شده با هدف تحقق برنامه های دولت
 • تعامل با مجامع بین المللی به منظور توسعه متوازن مطابق با آرمان‌های سازمان ملل متحد و به خصوص UNDP (بخش توسعه ملل متحد)
 • واگذاری کامل فعالیت‌ها به بخش خصوصی تعاونی و عمومی غیر دولتی برحسب فرمایشات مقام معظم رهبری در توسعه فعالیت تعاونی‌ها و بخش خصوصی و صراحت در واگذاری امور به این بخش‌ها در بند الف ماده ۴۶ قانون برنامه پنج ساله توسعه.
 • ممانعت از ورود مجموعه های دولتی به امور تصدی گری
 • مساعدت و همکاری جهت ایجاد سازمان نظام پیشخوان خدمات الکترونیک به عنوان یک NGO در راستای الحاقیه بند ۲ بخش ج ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه زیر نظر کارگروه راهبری دفاتر پیشخوان خدمات دولت، با هدف کاهش تصدی گری و ایجاد نظارت عالیه دولت.


پرکاربردترین انواع تجارت الکترونیک

 • تجارت فروشنده با فروشنده (B2B)
 • تجارت فروشنده با مصرف کننده (B2C)
 • تجارت مصرف کننده با مصرف کننده (C2C)


تجارت فروشنده با فروشنده (B2B)

تجارت B2B اولین نوع خرید و فروش معاملات الکترونیکی است و طبق آخرین آمار همچنان بیشترین عایدی را کسب می‌کند. در B2B نه تنها لازم است تاجرین مشتریان خود را بشناسند، بلکه باید واسطه‌ها را نیز شناسایی کنند. در این مدل همه شرکا و خدمات مرتبط با تجارت بین الملل، از قبیل تامین کنندگان، خریداران، فرستندگان کالا، پشتیبانی، خدمات (سرویس‌های بازرسی، اخبار بازاریابی و کاربری‌های نرم افزار که موجب سهولت در امور تولید، خرید و فروش می‌گردند) در یک محل گرد هم می‌آیند. این نوع تجارت در موقعیت‌هایی کاربرد دارد که قصد داشته باشیم خرید و فروش عمده را به کمک تجارت الکترونیکی انجام داده و خارج از حیطه خرده فروشان عمل نماییم. چرا که خرده فروشی در اینترنت به دلیل عدم تمایل به خرید همه اقلام به صورت آنلاین، با خطرات بسیاری همراه است.

تجارت فروشنده با مصرف کننده (B2C)

در تجارت الکترونیکی B2C در یک طرف معامله، تولید کننده(فروشنده) محصول و در طرف دیگر، خریدار (مصرف کننده نهایی) قرار دارد. موفقیت در این مدل وابسته به تجربیاتی است که به مشتری ارایه می‌گردد. باید به مشتری سرویس‌هایی ارایه گردد که در مدل سنتی به آن‌ها خو گرفته است و شرایط مشابه را به وجود آوردبیشترین سهم در انجام تجارت الکترونیکی از نوع B2C را خرده فروشی تشکیل می‌دهد. این نوع تجارت با گسترش وب به سرعت افزایش پیدا کرد و اکنون به راحتی می‌توان انواع و اقسام کالاها از شیرینی گرفته تا اتومبیل و نرم افزارهای کامپیوتری را از طریق اینترنت خریداری نمود. این نوع تجارت از حدود ۵ سال پیش با راه اندازی سایت‌هایی چون AMAZON و CDNOW آغاز شد.موسس شرکت AMAZON، سایت خود را فقط برای فروش کتاب از طریق اینترنت راه اندازی کرد و این ایده ساده مقدمه ای بود برای یک تحول جهانی.


تجارت مصرف کننده با مصرف کننده (C2C)

در این مدل تجارت الکترونیکی، مزایده‌ها و مناقصه های کالا از طریق اینترنت انجام می‌گیرد. مدل C2C شبیه نیازمندی‌های طبقه بندی شده یک روزنامه و یا شبیه به یک دکه در بازار دست دوم است. ایده اصلی این مدل این است که مصرف کنندگان با یکدیگر بدون واسطه به خرید و فروش بپردازند.   ebayغول حراجی Online بزرگ‌ترین نمونه اولیه مدل C2C می‌باشد. Ebay خود چیزی نمی‌فروشد و به عنوان واسطی بین خریداران و فروشندگان به ارایه محصولاتی در حراجی Online می‌پردازد. به دلیل ناچیز بودن هزینه تبلیغات در اینترنت استفاده از مدل C2C توسط کاربران اینترنتی جهت فروش کالاهای مورد نظر خود با اقبال عمومی گسترده ای مواجه شده است.

بررسی وضعیت تجارت الکترونیک در ایران

با وجود آنکه برخی ایرانیان مقیم خارج، از طلایه‌داران این فناوری در جهان به حساب می‌آیند، متاسفانه تجارت الکترونیک هنوز در ایران شکل نگرفته و البته رشد آن با سرعت پایینی صورت می‌پذیرد، که این امر خود علل بسیاری دارد که در این گزارش به چهار مورد اصلی اشاره می‌نماییم:

 • میزان کم مشارکت سرمایه داران ایرانی 
  اصولا در هر زمینه ای از تجارت، وجود سرمایه بزرگ‌ترین پشتوانه حرکتی محسوب می‌شود و متقابلا در صورت عدم حضور سرمایه داران در یک عرصه تجاری، مقدمات رکود آن عرصه فراهم می‌شود. در تجارت الکترونیک ایران هم هنوز سرمایه داران به آن صورتی که احساس نیاز وجود دارد مشارکت لازم را نداشته‌اند که این امر معلول عدم شناخت از ظرفیت‌های تجاری موجود در تجارت الکترونیک ایران می‌باشد.
 • سیستم پرداخت مطمئن 
  آنچه در زمینه پرداخت الکترونیک به عنوان حیاتی‌ترین ابزار معامله آنلاین ایفای نقش می‌کند، ساختارهای پرداخت الکترونیک یکپارچه میان تمامی مراکز مالی و اعتباری می‌باشد. اگرچه در ایران هم وجود شبکه بانکی شتاب، بسیاری از نیازها را مرتفع می‌کند اما وجود نواقصی موجب شده تا فعالان تجارت الکترونیک از همین عدم یکپارچگی، متحمل ضررهای غیر قابل چشم پوشی در کسب و کار خود شوند.
 • میزان کم مشارکت سرمایه داران ایرانی 
  اصولا در هر زمینه ای از تجارت وجود سرمایه، بزرگ‌ترین پشتوانه حرکتی محسوب می‌شود و متقابلا در صورت عدم حضور سرمایه داران در یک عرصه تجاری، مقدمات رکود آن عرصه فراهم می‌شود، در تجارت الکترونیک ایران هم هنوز سرمایه داران به آن صورتی که احساس نیاز وجود دارد مشارکت لازم را نداشته‌اند که این امر معلول عدم شناخت از ظرفیت‌های تجاری موجود در تجارت الکترونیک ایران می‌باشد.
 • چرخه فروش ضعیف
  چرخه فروش، نقش اساسی را در رونق و یا رکود یک بازار ایفا می‌نماید و ارتباط مستقیمی با اعتماد سازی فروش دارد، طبق بررسی‌های انجام شده تجارت الکترونیک ایران در نقاط مختلفی از یک چرخه فروش دچار ضعف‌های اساسی است که این موارد عبارتند از:
  • قیمت گذاری
   قیمت یک کالا، نقشی تعیین کننده در تصمیم مشتری برای خرید قطعی آن کالا دارد، ضمن اینکه یک مشتری در صورت مراجعه به یک فروشگاه اینترنتی جهت خرید کالای مورد نظرش، حداقل انتظاراتی دارد که مهم‌ترین این انتظارات، قیمتی معادل قیمت همان کالا در بازار فیزیکی و یا حتی پایین‌تر از آن می‌باشد، این در حالی است که قیمت کالاهای موجود در فروشگاه های اینترنتی ایرانی، بالاتر از قیمت همان کالا در بازار فیزیکی می‌باشد و همین امر تاثیر بسزایی در کاهش فروش این فروشگاه‌ها داشته است.
  • بهبود فرآیند ارسال کالا
   با توجه به بررسی معضلات تجارت الکترونیک در ایران، می‌توان مهم‌ترین مانع بر سر راه آن را امکانات پستی پر هزینه و ارسال کالای بسیار مشکل برای فعالان تجارت الکترونیک نامید که در پی آن دریچه های ورود تجارت الکترونیک به برخی از بخش‌های بازار کاملا بسته می‌شود.
  • راهبردهای پیشبرد فروش مثل تخفیف
   در نظر گرفتن سازوکارهای تشویقی مثل تخفیف فروش، هدیه فروش (اشانتیون) در فرآیند فروش کالا همیشه تاثیر زیادی در رشد گردش مالی یک فروشگاه گذاشته است. اما در فروشگاه های الکترونیکی ایرانی، به دلیل هزینه های فراوان مختلفی که بر دوش فروشگاه قرار می‌گیرد و همچنین حاشیه سود کم، استفاده از این قبیل سازوکارهای تشویقی به ندرت مشاهده می‌شود.
 • مشکلات ساختاری فروشگاه های اینترنتی
 • ساختار پیچیده فروشگاه‌ها
  زمانی که یک مشتری به فروشگاهی مراجعه می‌کند قطعاً قصد خرید دارد. در نظر بگیرید که مشتری دقیقا می‌داند به دنبال خرید چه کالایی هست اما چیدمان نامنظم کالاها و دسته بندی‌های نامتعارف موجب سردرگمی مشتری و در نتیجه باعث انصراف او از خرید می‌شود. یکی از معضلات اصلی فروشگاه های اینترنتی ناموفق، همین مورد است.
 • ارایه ضعیف مشخصات یک محصول
  یک فروشنده برای اینکه مراجعه مشتری به فروشگاه خود را تبدیل به خرید قطعی کند، لزوماً باید ۳ هدف را در نظر بگیرد؛ نخست جلب توجه مشتری به یک کالا، سپس ایجاد رغبت به آن کالا و در نهایت تبدیل آن رغبت به علاقه، که در این نقطه مشتری اقدام به خرید کالا می‌نماید.

بنابراین لازمه‌ی وجود چنین فرآیندی رعایت چند نکته در فروشگاه های اینترنتی می‌باشد:

 • استفاده از تصاویر مناسب کالاها جهت جلب توجه مشتری در سایت.
 •  ارایه شرح کامل و دقیق مشخصات کالا، که باعث شکل گیری اعتماد در مشتری و در نتیجه ایجاد رغبت برای خرید می‌شود.
 • قیمت مناسب یک محصول و قیاس آن با سایر فروشگاه‌ها که رغبت مشتری را تبدیل به علاقه به خرید می‌نماید.

بنابراین ذکر مقایسه قیمت‌های یک فروشگاه با سایر فروشگاه‌ها از شروط اصلی موفقیت می‌باشد.

راهکارهای شرکت پیشخوان خدمات گستر ایرانیان، در جهت کاربردی‌تر شدن این نوع تجارت در زندگی روزمره هموطنان عزیز

پیشخوان خدمات گستر ایرانیان با بررسی دقیق معضلات و موانع پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران، و با توجه به توانمندی‌های فنی و تجاری خود توانسته است راهکارهای اجرایی را جهت ورود در حوزه تجارت الکترونیک ایران تهیه و تدوین نماید که به بیان چند مورد از این راهکارها می‌پردازیم.

 • عدم نیاز به سرمایه گذار خارج از سیستم
  پیشخوان خدمات گستر ایرانیان، خود به عنوان یک سرمایه گذار در این حوزه وارد شده است که همین امر، دغدغه های اولیه یک فعال تجارت الکترونیک را جهت حضوری موفق و سازنده به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
 • قیمت گذاری مناسب
  ما با تکیه بر بازارسنجی مناسب تیم بازرگانی خود، بهترین شرایط را برای رونق فروش کالاهای شرکای تجاری خود ایجاد کرده و با افزایش فروش آن‌ها، مقدمات لازم برای اخذ تسهیلات فروش به مشتریان نهایی را فراهم می‌آوریم، بنابراین قیمت گذاری‌ها مبتنی بر تخفیف‌های قابل ملاحظه ای انجام خواهد شد که در نهایت نایل شدن به نتیجه برد - برد را برای طرفین معامله در بر خواهد داشت.
 • بهینگی فرآیند ارسال کالا
  آنچه نقطه قوت شرکت و در عین حال مزیت رقابتی با سایر فعالان این عرصه می باشداستفاده از شبکه گسترده حمل و نقل دفاتر پیشخوان دولت (GPI) جهت بهبود فرآیند ارسال کالا است که سرعت بالاتر دریافت کالا و هزینه های کمتر استقبال و رضایت بیشتر مشتریان را در بر خواهد داشت.
 • کسب نماد اعتماد الکترونیکی
  در راستای ایجاد اعتماد برای مشتریان در قبال پرداخت وجه و دریافت کالای مورد نظر با اطمینان کامل در فرایند خرید، شرکت پیشخوان خدمات گستر ایرانیان دستیابی به نماد اعتماد الکترونیکی را نخستین اقدام خود در نظر گرفته است.
 • پشتیبانی چندگانه
  تمامی ذی نفعان فروشگاه پیشخوان خدمات گستر ایرانیان، از دو نوع خدمت پشتیبانی ما بهره مند می‌شوند.
  • پشتیبانی آنلاین
   که بدون اتلاف وقت مشتری یا فروشنده، اپراتورهای شرکت در حال پاسخگویی آنلاین آن‌ها خواهند بود.
  • پشتیبانی مرکز تماس (CallCenter)
   در راستای تکریم ارباب رجوع و پاسخگویی هرچه مطلوب‌تر به تمامی کاربران خود مرکز پاسخگویی (callcenter) مختص خود را به این منظور با بالاترین کیفیت و استاندارد راه اندازی نموده است.
 • رعایت تمامی نکات فنی در سایت فروشگاه
  ما با تکیه بر تجربه چندین ساله توسعه دهندگان خود در عرصه تجارت الکترونیک، ساده‌ترین و کامل‌ترین وب سایت از لحاظ ساختاری، جذابیت، چیدمان دقیق و اطلاعات بروز را در طراحی فروشگاه الکترونیکی خود در نظر گرفته‌ایم تا بیشترین استقبال و بالاترین بازدهی فروش در سطح ملی را ممکن سازیم

راه اندازی فروشگاه آنلاین این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد تا به مشاهده برندهای گوناگون به تفکیک گروه، (مانند؛ لوازم خانگی، پوشاک، لوازم الکترونیک و ...) پرداخته و با در اختیار داشتن عکس محصول و مشخصات کامل آن، اقدام به خرید نماید.

کالای خریداری شده در زمان مقرر به دست خریدار رسیده و شامل تخفیف خرید اینترنتی نیز خواهد شد.